Warto pojechać na Mazury na długi weekend, wakacyjny urlop lub nawet na krótki wypad. Gdzie na Mazury należy dokładnie pojechać?

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego znaleźć można niejedno idealne miejsce na wypoczynek. Może nie jest to Bałtyk, góry, ale za to są jeziora i plaże, które wcale nie są zatłoczone. Są też i lasy, przystanie żeglarskie, mnóstwo atrakcji i czyste powietrze. Gdzie na Mazury warto się wybrać?

Gdzie pojechać na Mazury? Mrągowo i Mikołajki 

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to region, który ma ogromny potencjał. Warto wybrać się tu na wakacje.

Mikołajki to jedna z miejscowości, którą można odnaleźć pomiędzy jeziorem Mikołajskim i Tałty. Z pewnością będzie można znaleźć tu niejeden hotel, aby móc zarezerwować nocleg. To tutaj znajduje się Przystań Żeglugi Mazurskiej dla osób chętnych na spokojny rejs statkiem. Na terenie miasta czeka urokliwy Kościół pw. Świętej Trójcy. Należy także zobaczyć młyn z początku XX w. oraz kościół Matki Boskiej Różańcowej.

Mrągowo, które kojarzone jest z muzyką country, daje możliwość wypoczynku aż nad czterema jeziorami w jednym momencie: Juno, jeziorem Czos, Kot, Czarne. W sezonie turyści korzystają z tutejszych plaż miejskich. Wśród najważniejszych zabytków można znaleźć kościół ewangelicko-augsburski przy ul. Kościelnej, kościół pw. św. Wojciecha wraz z plebanią przy ul. Królewieckiej oraz parkową wieżę z punktem widokowym.

Gdzie na Mazury? Giżycko i Ruciane-Nida

Giżycko znane jest z Twierdzy Boyen, pozostałości zamku krzyżackiego, wieży ciśnień z przełomu XIX i XX wieku. Warto odwiedzić Giżycko, ponieważ to właśnie tutaj można znaleźć aż 12 portów, które pozwolą na zacumowanie własnej jednostki. Miejscowość leży nad jeziorem Kisajno i Niegocin. Na Kanale Łuczańskim znaleźć można niesamowity most obrotowy. Giżycko to idealna propozycja także dla miłośników sportów wodnych.

Ruciane-Nida znaleźć można nad Jeziorem Nidzkim i Guzianka Wielka. Węzeł Obronny Ruciane Guzianka znajdujący się na terenie miasta, to idealna propozycja dla miłośników historii. Wakacje na Mazurach warto spędzić tutaj, ponieważ można się tu wybrać na przeprawę promem. Do najważniejszych atrakcji zalicza się: wieże wodną przy Dworcowej, parowozownie pomocniczą, „Borejszówkę” przy ul. Słowiańskiej.

Co warto zobaczyć w Ełku? Nie tylko mazurskie jezioro

Gdzie na Mazury? Do Ełku, który jest stolicą tego regionu. Znaleźć je można nad jeziorem Ełckim i Sunowo. Na terenie miasta można znaleźć zabudowania zamku krzyżackiego. Dzisiaj są to ruiny, ale i tak warto się do nich udać. W Parku Solidarności zachwyca wszystkich XIX-wieczna fontanna. Tutaj także biegnie szlak Wielkich Jezior Mazurskich, które można poznać, żeglując własną jednostką wodną lub… kajakiem. Warte uwagi są różne budynki sakralne – w tym m.in. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, Katedra św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Zachwyca także jedna z najlepiej zachowanych wież ciśnień na Mazurach oraz most na jeziorze Ełckim. 

Gdzie na Mazury warto pojechać? Jezioro Śniardwy i inne

Jezioro Śniardwy oferuje malownicze widoki i wypoczynek w mniejszych miejscowościach, gdzie na tłumy turystów z pewnością nie trzeba będzie narzekać. Do wyboru jest Niedźwiedzi Róg, Nowe Guty, Łukajno i inne.

Wilczy Szaniec, czyli bunkier Adolfa Hitlera, można znaleźć w pobliżu Kętrzyna i wsi Gierłoż. To właśnie tutaj odbył się jeden z nieudanych zamachów na Hitlera 20 lipca 1944 roku

Ostróda jest największym miastem na Mazurach. Liczyć tu można nie tylko na piękne widoki, ale także na ogrom atrakcji w sezonie letnim. Znajduje się tu jezioro Puzy, Drwęckie, Smordy, Perskie i Sajmino.

Olsztynek może pochwalić się niesamowitą historią. To tu znajduje się  Muzeum Budownictwa Ludowego, które polecane jest szczególnie tym osobom, chcącym poznać bliżej kulturę Warmii i Mazur.

Pisz można znaleźć nad jeziorem Roś. Jest to mała miejscowość, ale i tak można się tu zatrzymać, aby wypocząć na terenie Puszczy Piskiej. To region, który wchodzi w skład Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich – tu każdy znajdzie coś ciekawego!

Gdzie na Mazury? Wymienione wyżej miejscowości to tak naprawdę tylko niewielki przykład z tego, co można znaleźć w tej krainie. W końcu znajduje się tu także Jezioro Niegocin, Węgorzewo i wiele innych miejsc. Nie brakuje miejsc na Mazurach, które są związane nawet z Mikołajem Kopernikiem! Do dyspozycji są różne ciekawe miejsca na Mazurach, które pozwolą na aktywny wypoczynek oraz spokojne leniuchowanie. Warto się zatrzymać tutaj, aby poznać jeden z najpiękniejszych polskich regionów.

Janek (42)

Jest to podróżnik z krwi i kości, który zwiedził ponad 50 krajów na każdym kontynencie. Jego pasja do odkrywania nieznanych kultur i historii miejsc sprawia, że jest nieustannym poszukiwaczem przygód. Jasiek specjalizuje się w tworzeniu przewodników po egzotycznych destynacjach, dzieląc się swoimi doświadczeniami i praktycznymi poradami. Jego misją jest zachęcanie czytelników do opuszczania strefy komfortu i odkrywania świata na własnych zasadach.