Europa, kontynent pełen znanych miejsc i popularnych kierunków turystycznych, często kojarzy się z tłumami turystów pod Wieżą Eiffla, na Rynku Głównym w Krakowie czy wokół Koloseum w Rzymie. Ale co z mniej znanych miejsc, które mają równie bogatą historię, kulturę i naturalne piękno, a przy tym są wolne od tłumów? Oto przewodnik po europejskich perełkach, które warto odwiedzić podczas urlopu. Odkryj mało popularne miejsca na wakacje w Europie, ale równie zachwycające kierunki podróży!

Wypoczynek bez tłumów w Hiszpanii – park wulkaniczny w Katalonii

Hiszpania to kraj, który zapiera dech plażami Costa del Sol i fascynującymi zabytkami Barcelony. Dla tych, którzy poszukują ucieczki od powszechnie znanych destynacji, ciekawym miejscem na wakacje w Europie może okazać się obszar wulkaniczny La Garrotxa położony w północno-wschodniej Katalonii. Jest to nietypowe miejsce, bogate w malownicze krajobrazy, bujne lasy i ukryte w nich sielskie wioski. 

Centralnym punktem tego regionu jest Park Narodowy Zony Volcànica de la Garrotxa, z dobrze oznakowanymi  szlakami, na których w czasie pieszych wędrówek, odwiedzający mogą podziwiać kratery, wulkaniczne stożki i inne formacje geologiczne. Szczególnie popularne są szlaki prowadzące do wulkanów Santa Margarida i Croscat. 

Poza słonecznymi plażami Costa Brava i zabytkami Barcelony i wspomnianym zakątkiem Katalonii kraj ten oferuje również mniej znane, ale równie urokliwe miejsca. Sewilla z jej zielonymi uliczkami i architekturą ukształtowaną w czasie arabskich wpływów jest idealnym miejscem na wakacje dla tych, którzy szukają zwiedzania bez tłumów.

Mało popularne miejsca na wakacje w Europie – Francja – Annecy ciekawe miejsce w Europie 

Malutkie miasteczko Annecy, położone jest w sercu Alp Francuskich i nazuwane jest Alpejską Wenecją. Annecy zachwyca swoją bajkową lokalizacją nad malowniczym jeziorem.  Stare miasto Annecy to pełne kolorowych kamienic, wąskich uliczek kojarzy się z ilustracjami z książki. W czasie spaceru uliczkami, podróżni napotykają urokliwe kawiarnie, małe sklepiki z rękodziełem i place targowe. W sezonie letnim jezioro Annecy staje się rajem dla miłośników sportów wodnych.  Annecy to miejsce również dla miłośników kultury i historii. Zamek, dominujący nad miastem, pełnił różne funkcje na przestrzeni wieków i dziś jest ciekawym muzeum, które przybliża historię regionu. 

Portugalia – Óbidos idealne miejsce na urlop

Urlop w Europie kojarzy się także ze słoneczną Portugalią. Mimo że stolica Lizbona i Porto to piękne miejsca, które kuszą turystów, średniowieczne miasteczko Óbidos to dopiero prawdziwa ukryta perła Portugalii. Otoczone XIV-wiecznymi murami, Óbidos zachwyca malowniczymi brukowanymi uliczkami, kolorowymi domami i urokliwymi sklepikami oferującymi lokalne produkty. 

Mur obronny Óbidos to nie tylko zabytek, ale także doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać rozległe krajobrazy regionu. Óbidos słynie również z corocznego festiwalu czekolady, który przyciąga smakoszy słodyczy z całego świata. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia, uliczki miasteczka ożywają kolorowymi stoiskami oferującymi różnorodne smaki czekolady, ręcznie robione praliny i artystycznie udekorowane desery. Alternatywnie w czasie wakacji na półwyspie można wybrać się na Azory – archipelag wysp na środku Atlantyku, gdzie znajdziemy niesamowite krajobrazy, gorące źródła i bogatą faunę i florę oraz rezerwaty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Włochy – Matera miasto zapierające dech w piersiach 

Wśród znanych włoskich destynacji są najpiękniejsze miejsca takie jak Rzym, Florencja i Wenecja, ukrytym skarbem, bogatym w atrakcje turystyczne jest m.in Matera – unikalne miasto skalne, które przykuwa uwagę swoją kamienno-skalną architekturą i starożytnymi jaskiniami. Matera, położona w regionie Basilicata. Miasto słynie z cudownych widoków oraz tzw. „Sassi di Matera” – kompleksu jaskiń i budowli wykutych w skale, które od wieków pełniły funkcję mieszkalną. Dzisiaj wiele z tych jaskiń zostało przekształconych w unikatowe hotele, restauracje i sklepy. 

Chorwacja – Rovij, piękne widoki i aktywny wypoczynek 

W cieniu popularnych chorwackich atrakcji, takich jak Dubrownik czy Plitwickie Jeziora, ciekawym miejscem jets położone nad Adriatykiem miasteczko Rovinj. Malownicze, kolorowe domy, które wznoszą się na skalistym wybrzeżu, tworzą niepowtarzalny krajobraz, który przyciąga artystów i fotografów z całego świata. Klimatyczne uliczki prowadzą do malowniczego portu na Adriatyku. Piękne krajobrazy całej wyspy Istrii, piaszczyste, niewielkie plaże, nadmorski klimat kuszą przyjezdnych. Ta część Chorwacji słynie z ciekawej kuchni, która jest znana wśród turystów z uwagi na fakt, że królują w niej owoce morza. 

Mało popularne miejsca na wakacje w Europie – Grecja – Pelion mniej uczęszczana część kraju

Grecja kojarzy się z bajecznymi wyspami, ale region Pelion na stałym lądzie również przyciąga turystów. Otoczony przez morze Egejskie i Morze Pagasetyckie, Pelion to górzyste krajobrazy, malownicze plaże i tradycyjne wioski idealne miejsce dla miłośników spacerów i wędrówek. Spacerując szlakami górskimi, można cieszyć się spektakularnymi widokami na morze i lasy i podziwiać zapierające dech w piersiach widoki i wodospady. Teren pokrywają liczne szlaki turystyczne, z dala od popularnych miejsc, co sprawia, ze Pelion jest jedną z najbardziej urokliwych lokalizacji 

Oprócz popularnych wysp takich jak Santorini czy Mykonos, warto odkryć mniej znane wyspy Dodekanezu, takie jak Symi, z jej kolorowymi domami i spokojnymi plażami, krystalicznie czystą woda i spokojna linią brzegową. 

Każde z tych miejsc znajduje się w Europie. Wakacje to idealny czas na odkrywanie pięknych miejsc w Europie, które nie są okupowanie przez rzesze turystów. 

Janek (31)

Jest to podróżnik z krwi i kości, który zwiedził ponad 50 krajów na każdym kontynencie. Jego pasja do odkrywania nieznanych kultur i historii miejsc sprawia, że jest nieustannym poszukiwaczem przygód. Jasiek specjalizuje się w tworzeniu przewodników po egzotycznych destynacjach, dzieląc się swoimi doświadczeniami i praktycznymi poradami. Jego misją jest zachęcanie czytelników do opuszczania strefy komfortu i odkrywania świata na własnych zasadach.