Planując letnie wojaże, krótkie wypady w ciągu długich weekendów lub też inne wyjazdy, warto zadać sobie pytanie, co warto zobaczyć w Polsce?

„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” – te słowa Stanisława Jachowicza najlepiej oddają to, że Polacy nie doceniają swego kraju, marząc tylko o zagranicznych podróżach. Polska ma do zaoferowania ciekawe miejsca, które warto odwiedzić. Co warto zobaczyć w Polsce?

Co warto zobaczyć w Polsce? Zamek na Wawelu i Twierdza Srebrna Góra

Kraków i Zamek na Wawelu to nie tylko ważna atrakcja w Polsce. To ważny symbol narodowy, który był świadkiem wielu historycznych wydarzeń, m.in. pogrzeb pary prezydenckiej w 2010 roku. Na Wawelu znajduje się Dzwon Zygmunta, który ma ponad 500 lat. Będąc na Wawelu, należy zwiedzić nie tylko komnaty królewskie, ale także jaskinię Smoka. 

Twierdza Srebrna Góra to idealne miejsce dla wszystkich osób, które są zainteresowane tematyką militarną. Znajduje się ona w Górach Sowich, które pozwolą na to, aby spędzić udane wakacje w Polsce. Została zbudowana w XVIII wieku po to, aby mogła zapewnić większy poziom ochrony przed Prusakami. Koniecznie należy wybrać się na Podziemną Trasę Turystyczną.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce – Kazimierz Dolny i Dolny Śląsk

Malowniczy Kazimierz Dolny zachwyca nie tylko swoją architekturą, ale także romantycznym klimatem. Warto zwrócić uwagę na kamienice z XVII i XVIII wieku. Jeżeli ktoś szuka miejsca w Polsce na weekend, to może tu przyjechać, biorąc przykład z wielu artystów, którzy szukają tutaj natchnienia. Będąc tutaj, na pewno należy odwiedzić rynek i zobaczyć studnie, które są poniekąd symbolem tego miasta.

Na Dolnym Śląsku znajduje się Zamek Książ, który jest kolejną ważną atrakcją turystyczną. Zamek, który znajduje się w Wałbrzychu, był siedzibą księżnej Daisy von Pless. Dzisiaj zamek udostępniony jest do zwiedzania. Warto tu przyjechać szczególnie w maju, kiedy odbywa się tutaj Festiwal Kwiatów i Sztuki. W zamku odbywa się regularnie nocne zwiedzanie. Co warto zobaczyć w Polsce jeszcze?

Ciekawe miejsca w Polsce – mapa atrakcji

Będąc na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, należy zachowywać się w sposób odpowiedni, ponieważ jest to obszar chroniony. Jest on jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce, gdzie turyści chętnie przyjeżdżają. W końcu są to Tatry, gdzie znaleźć można Zakopane, Biały Dunajec i inne ościenne miejscowości, które oddają prawdziwy góralski klimat tego regionu.

Skoro o parkach narodowych mowa, to czas przenieść się nad morze. Woliński Park Narodowy leży na terenie woj. zachodniopomorskiego. Znaleźć tu można największą polską wyspę, czyli Wolin. Spacerując po tym parku narodowym, będzie można zobaczyć także najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego i lasy bukowe. Do dnia dzisiejszego można na terenie parku znaleźć ślady dawnego osadnictwa.

Co warto zobaczyć w Polsce? Ciekawe miejsca w Polsce na weekend i nie tylko

Wśród takich miejsc można wymienić Kopalnię Soli Wieliczka, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W kopalni można znaleźć aż 9 podziemnych poziomów. Co ciekawe, w kopalni można spędzić noc. 

Szlak Orlich Gniazd znaleźć można na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wielu śmiałków decyduje się na to, aby miejsce to poznać na rowerze. Po drodze będzie można zobaczyć wiele zamków i ciekawych formacji skalnych.

Na liście UNESCO znajduje się także stare miasto w Toruniu. Ciekawostką jest to, że w odległości 500 metrów od siebie znaleźć można dwa rynki. Będąc tutaj, na pewno należy zapoznać się z historiami związanymi z Mikołajem Kopernikiem.

Miejsc w Polsce wartych odwiedzenia nie brakuje – każdy znajdzie coś dla siebie

Co warto zobaczyć w Polsce? Jeżeli ktoś chciałby zobaczyć piękny górski krajobraz, to musi pojechać w Góry Izerskie. Znaleźć tu można dobrze oznaczone szlaki turystyczne, które można przebyć na piechotę lub rowerami, jeżeli ktoś ma dużo sił.

Na weekend w Polsce można wybrać się do Łeby, gdzie czekają ruchome wydmy. Z pewnością można zaliczyć je do najciekawszych miejsc. Wydmy każdego roku „przemieszczają się”od kilku do kilkunastu metrów na wschód.

Warto zwiedzić także Karpacz ze Świątynią Wang. Nie można także zapomnieć o Mazurach, które nazywane są prawdziwym cudem natury. Nie brakuje też innych miejsc do odwiedzenia, jak np. rynek z krasnoludkami we Wrocławiu i tamtejszy ogród zoologiczny. Dolina Pięciu Stawów w Tatrach, Kanał Elbląski, Zamek Czocha, Kompleks Riesse – to tylko kilka dodatkowych przykładów, które znaleźć można na terenie kraju. Polska jest piękna i faktycznie warto ją poznać.

Janek (42)

Jest to podróżnik z krwi i kości, który zwiedził ponad 50 krajów na każdym kontynencie. Jego pasja do odkrywania nieznanych kultur i historii miejsc sprawia, że jest nieustannym poszukiwaczem przygód. Jasiek specjalizuje się w tworzeniu przewodników po egzotycznych destynacjach, dzieląc się swoimi doświadczeniami i praktycznymi poradami. Jego misją jest zachęcanie czytelników do opuszczania strefy komfortu i odkrywania świata na własnych zasadach.