Weekend spędzony w Polsce nie musi wcale oznaczać czekania w kolejce na górski szczyt czy szukania miejsca na plaży o świcie. W naszym kraju można znaleźć idealne miejsce dla turystów, którzy lubią udać się na wycieczkę z dala od tłumów.

Poniżej opiszemy spokojne miejsca na weekend wolne od chmar innych osób. W propozycjach znajdą się nie tylko miejscowości nadmorskie, ale także z innych części Polski. 

Spokojne miejsca na weekend – Bardo 

Jakie spokojne miejsca na weekend w Polsce warto wybrać? Jednym z nich jest Ziemia Kłodzka. Większość osób wybiera na aktywny wypoczynek Góry Stołowe, zapominając przy tym, że istnieją tam również inne ciekawe zakątki. Pasmo górskie Sudety to między innymi Góry Bardzkie. Kryją one niewielkie miasteczko Bardo. Znane jest ono głównie z kościoła w stylu barokowym Nawiedzenia NMP stanowiącego cel wycieczek dla pielgrzymów z całej Polski. 

Spokojne miejsca na weekend nad Morzem Bałtyckim

Grzybowo

Jedną z nadbałtyckich miejscowości, gdzie ciągle można znaleźć spokój oraz piękne plaże, jest zdecydowanie Grzybowo. Warto sprawdzić to miejsce, ponieważ Bałtyk jest tam cieplejszy aniżeli w reszcie miejscowości. Miejscowość ta znajduje się na łonie natury w Strefie Chronionego Krajobrazu, w otoczeniu lasów, dzięki czemu panuje tam cisza i spokój. Jest to także klimatyczne miejsce przyciągające osoby uprawiające kitesurfing. 

Chałupy

Jednakże wśród miejsc wartych do odwiedzenia przez miłośników kitesurfingu i surfingu są też Chałupy. Ta wieś o niewielkiej powierzchni na Półwyspie Helskim przyciąga zdecydowanie amatorów sportów wodnych za sprawom idealnych warunków do ich uprawiania. Kultowa jest także plaża w tym miejscu – w końcu śpiewał przecież o niej artysta Zbigniew Wodecki. 

Poddąbie

Wymieniając spokojne miejsca na weekend, nie sposób nie wspomnieć o Poddąbiu, czyli miejscowości położonej pomiędzy Rowami oraz Ustką. Warto odwiedzić ją, chociażby dla malowniczej i szerokiej plaży. Aby do niej dojść, należy przejść przez sosnowo-bukowy las i zejść schodami z klifu. 

Pustkowo 

Na uwagę zasługuje również Pustkowo – niewielki kurort pomiędzy Trzęsaczem a Pobierowem. Zachwyca ono czystą plażą, która była wiele razy odznaczana Błękitną flagą. Znajdziemy tam także zachwycające wydmy. Warto spędzić weekend w tym miejscu również dla podziwiania repliki krzyża z Giewontu.  

Karwieńskie Błoto Drugie

To idealne miejsce na odpoczynek z dala od hałasu. Na próżno szukać tam straganów z gadżetami, zabawkami czy pamiątkami, z których słynne są miejscowości turystyczne nad morzem. Największą atrakcją tej miejscowości jest pusta plaża i położony niedaleko Rezerwat Przyrody Widowo. 

Nowa Wieś Ełcka – idealne miejsce na weekend w Polsce

Wśród ciekawych miejsc do zobaczenia w Polsce na weekend, warto także wymienić Nową Wieś Ełcką. To obszar mający powierzchnię ok. 2 hektarów, który znajduje się w Krainie Jezior Mazurskich. Ta wyspa znajduje się na rzece Ełk i ma połączenie z lądem. W 2013 roku wystawiono ją na sprzedaż, ale niestety nie znalazł się chętny na zakup. Teren ten usytuowany jest w chronionym krajobrazie, dlatego niemożliwe jest tam postawienie domu. 

Może jednak zdecydowanie służyć w roli terenu rekreacyjnego, gdzie postawimy przyczepę campingową albo domek letniskowy. Jest to urokliwe, idealne miejsce na weekend. Zapewni chwilę wytchnienia od codzienności i co istotne, położone jest z dala od tłumu turystów. Każdy, kto wybiera się na urlop w Polsce na Mazurach, powinien odwiedzić to miejsce. 

Spokojne miejsca na weekend na Podlasiu

Jednym z najlepszych sposobów na odkrycie spokojnych miejsc na Podlasiu jest zwiedzanie ich z perspektywy wody. Region ten bogaty jest bowiem w przepiękne trasy do spływów kajakowych. Nie tylko dla zaprawionych w bojach kajakarzy, ale także dla osób uprawiających ten sport amatorsko. 

Malownicze są między innymi trasy na Biebrzy, która w dużym stopniu płynie poprzez Biebrzański Park Narodowy. Dla doświadczonych kajakarzy polecanym jest spływ po Bugu, gdzie mogą pojawić się silne wiry

Bieszczady

Kolejna baza wypadowa na weekend w spokojnym miejscu, to zdecydowanie Bieszczady. Spędzając tam czas, można liczyć na ucieczkę od typowych atrakcji turystycznych i tłumów. Warto zobaczenia są wspaniałe szlaki, gdzie można obcować oko w oko z dziewiczą naturą. 

Godne polecenia trasy to między innymi szlak w Tarnawie Wyżnej po kładkach znajdujących się na Torfowiskach, szlak na Tarnicę z Wołosatego czy szlak na Połoninę Caryńską z Brzegów Górnych. Ciekawą opcją w trakcie spędzania czasu w Bieszczadach będzie wycieczka śladami cerkwi. Te budowle z drewna z bogato ozdobionymi wnętrzami robią duże wrażenie na miłośnikach tego typu atrakcji. 

Podsumowując, Polska kryje wiele urokliwych miejsc, które są idealne na spokojny weekendowy wypad z dala od tłumu turystów. Od malowniczych nadmorskich miejscowości, przez zaciszne plaże nad Bałtykiem, po urokliwe wsie na Mazurach i Podlasiu, oraz dziewiczą naturę Bieszczadów – każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od preferencji podróżnych, Polska oferuje bogactwo spokojnych i urokliwych miejsc, które czekają na odkrycie. Przygotuj plecak, wybierz swój ulubiony kierunek i ciesz się weekendem z dala od zgiełku codzienności!

Janek (31)

Jest to podróżnik z krwi i kości, który zwiedził ponad 50 krajów na każdym kontynencie. Jego pasja do odkrywania nieznanych kultur i historii miejsc sprawia, że jest nieustannym poszukiwaczem przygód. Jasiek specjalizuje się w tworzeniu przewodników po egzotycznych destynacjach, dzieląc się swoimi doświadczeniami i praktycznymi poradami. Jego misją jest zachęcanie czytelników do opuszczania strefy komfortu i odkrywania świata na własnych zasadach.