Wiara to dla wielu osób istotny element życia. W naszym kraju nie brakuje świętych miejsc, które warto odwiedzić ze względu na ich wyjątkową historię i unikalną architekturę. Poznaj te najczęściej odwiedzane!

Miejsca święte to przede wszystkim sanktuaria, ale także wszystkie kościoły, kaplice i cmentarze. Najbardziej znane sanktuaria w Polsce odwiedzane są co roku przez miliony turystów. Jakie święte miejsca w Polsce warto odwiedzić?

Sanktuarium Jasna Góra w Częstochowie- największe centrum pielgrzymkowe w Polsce

To z pewnością najbardziej znane sanktuarium w Polsce, odwiedzane chętnie także przez turystów z różnych zakątków świata. Sanktuarium na Jasnej Górze to ważne miejsce kultu, do którego co roku przybywają miliony pielgrzymów. Co ważne, ten ośrodek kultu ma także bogatą historię. Był on świadkiem licznych istotnych momentów w historii Polski, jak na przykład zwycięska obrona podczas potopu szwedzkiego, mająca miejsce w 1655 roku. Odwiedzając święte miejsca w Polsce, z pewnością nie można go pominąć. To właśnie tutaj znajduje się znany obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Obraz Czarnej Madonny według wierzeń mógł być namalowany przez św. Łukasza Ewangelistę lub stworzony w jerozolimskim Wieczerniku. Pierwsze historyczne wzmianki o tym dziele znajdują się w kronice Jana Długosza. Dowiedzieć się możemy z niego, że obraz uległ naruszeniu podczas napadu husytów na klasztor w 1430 roku. Późniejsza naprawa dzieła została dokonana na prośbę króla Władysława II Jagiełło. Zwiedzając sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej możemy także podziwiać muzeum 600-lecia, skarbiec z wrotami, salę rycerską, bastion św. Rocha, wieżę klasztorną czy stacje drogi krzyżowej.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym

Wymieniając święte miejsca w Polsce, należy pamiętać, jak ważnym punktem dla wiernych jest Święta Lipka. Sanktuarium maryjne znane jako miejsce kultu Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, to wyjątkowe miejsce, które przyciąga wiernych, jak i wszystkich miłośników monumentalnej architektury. Co ciekawe, to miejsce kultu maryjnego w Polsce z największym kościołem w naszym kraju. Zajmuje on 7 miejsce w Europie oraz 11 na świecie. Powierzchnia kościoła wynosi aż 23000 m kw, natomiast wieża górująca nad nim ma aż 141,5 m wysokości. Tłumnie przybywają tu pielgrzymi, którzy chcą pielęgnować w sobie głęboką wiarę i duchowość, a przy tym podziwiać majestatyczną budowlę o wysokiej wartości historycznej oraz architektonicznej. Chcąc zobaczyć największy kościół w Polsce, koniecznie należy wybrać się do Lichenia Starego.

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

Poznając najważniejsze święte miejsca w Polsce, trzeba też wspomnieć o Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przybywają do niego tłumnie wierzący z całego kraju oraz zagranicy. To charakterystyczne i wyjątkowe miejsce kultu religijnego. Wyróżnia się nie tylko zabytkową architekturą, ale również unikalnym rytuałem. Jest to droga krzyżowa, określona także mianem drogi kalwaryjskiej. Wśród licznych sanktuariów i miejsc kultu to miejsce należy do jednych z wyjątkowych. Niepowtarzalny klimat nadają mu 42 kaplice i kościoły, które dają możliwość poznania drogi, którą przeszedł Chrystus. Co ważne, jest to miejsce także o szczególnej wartości historycznej i kulturowej. Znajduje się na liście UNESCO, ze względu na ważne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze

Do najświętszych miejsc w Polsce należy też sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze. Należy ono do najstarszych obiektów tego typu w naszym kraju. Mówi się, że pierwszy kościół na Łysej Górze wybudowała Dąbrówka, czyli żona Mieszka I. W 1006 roku Bolesław Chrobry zlecił wybudowanie opactwa benedyktyńskiego. Jak widać, to miejsce kultu religijnego w Polsce liczy sobie już ok. 1000 lat. Można w nim podziwiać relikwię Drzewa Krzyża Świętego. 

Święte miejsca w Polsce – Bazylika Bożego Miłosierdzia w Krakowie

Święte miejsca w Polsce? Warto odwiedzić także Małopolskę, a dokładnie Kraków. Kolejny ośrodek kultu maryjnego w Polsce to Bazylika Miłosierdzia w Łagiewnikach. Historia tego świętego miejsca związana jest z postacią św. Siostry Faustyny, która doświadczała objawień Jezusa Chrystusa, opisywanych w znanych „Dzienniczku”. Co ważne, Jan Paweł II poświęcił bazylikę w 2002 roku. Miejsce to odwiedził nie tylko papież Jan Paweł II, ale także Benedykt XVI i papież Franciszek.

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce

Pielgrzymów z całej Polski przyciąga także sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce. To jedne z najbardziej świętych miejsc w Polsce, będące pomnikiem historii. Bazylika zachwyca barokową architekturą, bogatymi zdobieniami sklepienia oraz niesamowitym ołtarzem z obrazem Matki Bożej Świętolipskiej.

Do najważniejszych ośrodków kultu religijnego należy też Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w miejscowości Gietrzwałd oraz Sanktuarium Matki Boskiej Wambierzyckiej Królowej Rodzin w miejscowości Wambierzyce.

Sanktuarium Maryjne w Licheniu, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze czy świątynia w Łagiewnikach- to tylko niektóre święte miejsca w Polsce. Oczywiście, lista sanktuariów w naszym kraju jest o wiele dłuższa. Wszystkie z nich stanowią wyjątkową część dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego narodu, stąd warto zobaczyć je chociaż raz w życiu.

Janek (31)

Jest to podróżnik z krwi i kości, który zwiedził ponad 50 krajów na każdym kontynencie. Jego pasja do odkrywania nieznanych kultur i historii miejsc sprawia, że jest nieustannym poszukiwaczem przygód. Jasiek specjalizuje się w tworzeniu przewodników po egzotycznych destynacjach, dzieląc się swoimi doświadczeniami i praktycznymi poradami. Jego misją jest zachęcanie czytelników do opuszczania strefy komfortu i odkrywania świata na własnych zasadach.